آخرین مطالب : 

کپی و انتقال فایل و پوشه‌ها به روش جالب و سریع +کاربردی

 

 

کپی یا انتقال (Copy & Move) فایل‌ها و پوشه‌ها در ویندوز تقریباً یک کار روزانه و عادی است! کاربران با توجه به سطح دانش خود، به روش‌های مختلفی اقدام به این کار می‌کنند.

ما در این آموزش روش‌های کلی را برای کپی و چسباندن (Copy & Paste) فایل‌ها و انتقال (Move & Cut) آنها به مکان‌های مختلف از هارددیسک یا حافظه‌های جانبی بیان می‌کنیم به امید آنکه بتواند برای شما جذاب و مفید واقع شود.

کپی و انتقال فایل و پوشه در ویندوز

کپی و انتقال فایل و پوشه در ویندوز

 

روش اول: مبتدی‌ ترین حالت!

در این روش که معمولی ‌ترین روش می‌باشد؛ کاربر با راست کلیک کردن روی فایل یا پوشه، و انتخاب یکی از حالت‌های Copy و یا Cut اقدام به کپی یا برش فایل می‌کند و پس از باز کردن پوشه یا درایو مقصد، مجدداً راست کلیک می‌کند و این بار Paste را برای چسباندن فایل یا پوشهٔ کپی شده انتخاب می‌کند.

copy

اما اگر همین کاربر کمی حرفه‌ای‌تر باشد، می‌تواند همین کار را با کلیدهای میانبر از روی صفحه انجام دهد.

به این صورت که پس از انتخاب فایل یا پوشه به وسیلهٔ موس، برای کپی کردن از کلید Ctrl+C و برای برش دادن از کلید Ctrl+X استفاده می‌کند و پس از مراجعه به مکان مقصد، برای چسباندن و انتقال فایل کپی شده، کلید Ctrl+V را می‌فشارد.

 

روش دوم: کاربردی‌تر از روش‌های قبل

اگر کاربر مبتدی رو به بالا! باشید، خواهید توانست با اضافه کردن گزینه‌های Copy To و Move To به گزینه‌های راست کلیک، اقدام به کپی و انتقال فایل مورد نظر نمایید. می توانید با تغییرات جزیی در رجیستری، این دو گزینه را به منوی راست کلیک اضافه کنید، که آموزش مربوط به آن را قبلا در سایت قرار داده ایم.

اگر حال و حوصله ی اجرای این ترفند را ندارید! می توانید فایل رجیستری آماده را از لینک زیر دانلود کنید و آن را اجرا کنید.

برای اجرا و اضافه کردن گزینه ها کافی سیت فایل را از حالت فشرده خارج کنید و روی فایل رجیستری دو بار کلیک کنید و پنجره های هشدار را Ok کنید. توجه داشته باشید که پس از ریستارت شدن و اجرای مجدد سیستم، تغییرات اعمال خواهند شد.

دانلود فایل رجیستری

Copy-to-and-move-to-www.pcaid.ir

 

روش سوم:‌ در دسترس و حرفه‌ای‌تر

در روش سوم، شما می‌توانید هر دو پوشهٔ مقصد و مبدأ را باز کنید و با روشی که در ادامه ذکر می‌شود، به راحتی اقدام به کپی یا انتقال فایل‌ها یا پوشه‌ها نمایید؛

برای این کار فایل یا پوشهٔ مبدأ را با راست کلیک (دقت کنید کلیک سمت راست!) بگیرید و به پوشهٔ مقصد برده و رها کنید. این کار در اصطلاح انگلیسی Drag & Drug نامیده می‌شود که به معنای کشیدن و رها کردن است.

پس از انجام این کار کادر کوچکی ظاهر می‌شود که دارای گزینه‌هایی به شرح زیر است:

  • اگر نرم‌افزارهای جانبی مثل فشرده ساز Winrar روی سیستم نصب باشد، گزینهٔ Add t archive در میان گزینه‌های کادر قرار می‌گیرد. می‌توانید با انتخاب این گزینه، یک نسخهٔ فشرده از فایل یا پوشهٔ انتخابی به پوشهٔ مقصد انتقال دهید.
  • اگر می‌خواهید یک نسخه از فایل انتخابی در پوشهٔ مقصد کپی شود، گزینهٔ Copy here را انتخاب کنید.
  • و اگر می‌خواهید فایل را کلاً به پوشهٔ مقصد انتقال دهید، گزینهٔ Move here را برگزینید.
  • در صورت انتخاب Create shortcuts here میانبر فایل یا پوشهٔ انتخابی در پوشهٔ مقصد ایجاد می‌شود.
  • و اما اگر کلاً منصرف شدید، Cancel را انتخاب می‌کنید.

روش چهارم: روش سوم به صورت میانبر!

می‌توانید با کمک کلیدهای صفحه کلید و موس، به صورت حرفه‌ای اقدام به کپی و انتقال فایل‌ها و پوشه‌ها نمایید. اگر سعی کنید به این کار عادت کنید، باید بگویم که شاهکار می‌کنید. استفاده از این روش بسیار سریع‌تر از بقیه روش‌ها خواهد بود.

برای این کار می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

 

  • Copy: برای کپی کردن، ابتدا فایل یا پوشه را با کلیک چپ موس می‌گیرید، سپس کلید Ctrl را از صفحه کلید بفشارید سپس فایل را درگ کرده و در پوشه یا درایو مقصد رها کنید.

copy

  • Move: برای انتقال کامل فایل، این بار پس از انتخاب و گرفتن فایل، کلید Shift را بگیرید و آن را در پوشه یا درایو مقصد رها کنید.

move

  • Create shortcuts & Link Download: اگر بخواهید یک میانبر از فایل مورد نظر را در پوشهٔ مقصد قرار دهید، پس از انتخاب آن با موس، کلید Alt را نگه دارید و فایل را در پوشهٔ مقصد رها کنید. چون میانبر به صورت لینک هست؛ یعنی با کلیک روی میانبر ایجاد شده به پوشهٔ اصلی فایل هدایت می‌شود، عبارت Create link in Download برای آن در نظر گرفته شده است!

Create shortcuts

نکته‌های این بخش:

نکته ۱: حتماً لازم نیست اول فایل را انتخاب کنید و بعد کلید میانبر را بفشارید، شما می‌توانید عکس این را هم انجام دهید. یعنی ابتدا کلید میانبر را بفشارید و سپس فایل را با استفاده از موس بکشید و رها کنید. بستگی به شما دارد که با کدام راحت‌تر هستید.

نکته ۲: حتماً لازم نیست پوشهٔ مقصد را باز کنید، کافی است پس از درگ (کشیدن) فایل، به منوی سمت چپ ویندوز اکسپلورر، موس را روی درایو و پوشه‌های مسیر –با اندکی مکث- نگه دارید تا پوشه‌ها به صورت درختی باز شوند و به پوشهٔ مقصد برسید!

روش پنجم: پر کاربردها را جلو دست قرار دهید

در این روش می‌توانید پوشه‌ها یا درایوهایی که پرکاربرد هستند، یعنی پوشه‌هایی که معمولاً فایل‌ها را در آنجا Paste می‌کنید، را در منوی راست کلیک و در قسمت Send To قرار دهید.

مثلاً شما پوشه‌ای به نام Video دارید و معمولاً در حال پر کردن این پوشه هستید! می‌توانید این پوشه را در منوی راست کلیک قرار دهید تا بتوانید به راحتی فایل‌های ویدیویی را از حافظه‌های جانبی (فلش، رم، گوشی و…) یا دیگر درایوهای ویندوز، به این پوشه (مثلاً Video) منتقل کنید.

send to

send to

قبلاً آموزش اضافه کردن گزینه‌ها به Send To را در سایت قرار داده‌ایم، شما می‌توانید برای مشاهده آموزش ، روی لینک زیر کلیک کنید:

آموزش اضافه کردن برنامه‌ها و پوشه‌های مورد نظر به Send To

 

یا اینکه فایل PDF آموزش را از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود فایل آموزش

 


لطفاً در صورت استفاده از آموزش‌ها و مطالب اختصاصی سایت «پی سی‌اید»، منبع را ذکر نمایید.

نظر، انتقاد و پیشنهاد‌ها خودتان را از ما دریغ نفرمایید! با تشکر

ایمیل جهت سؤال، نظر، انتقاد و پیشنهاد‌ها: pcaid.ir@gmail.com

مدیر سایت:‌  info@pcaid.ir

پی سی اید؛ آموزش حرفه ای به زبان ساده

 


 

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *