آخرین مطالب : 

چگونه زمینهٔ تیره را در ویندوز ۱۰ فعال کنیم؟

به عقیدهٔ کارشناسان، محیط تیره باعث می شود در هنگام استفادهٔ طولانی از رایانه (مخصوصا در نرم افزارهای ویرایشی که نیاز به تمرکز بیشتر دارد)، چشم کمتر دچار خستگی شود و آسیب های احتمالی ناشی از نور مانیتور به مراتب کمتر خواهد بود.

به چنین دلایلی در سال های اخیر شرکتهایی مانند Adobe ، تم های پیش فرض تیره را جایگزین تم های روشن کرده اند؛ که نشان از اهمیت بالای محیط های کاری تیره در رایانه و موبایل دارد.

جدا از دلایل ذکر شده، کاربران بر اساس سلیقه و خصوصیات اخلاقی و روحی! خود، گاها تم های روشن و رنگارنگ را بر تم های تیره و یک نواخت ترجیح می دهند که با روحیهٔ آنها سازگار باشد و کاربرانی نیز وجود دارند که بر خلاف گروه اول از تم ها و زمینه های تیره استقبال می‌کنند.

ما در این آموزش قصد داریم زمینهٔ بخش هایی از محیط ویندوز ۱۰ را به حالت تیره تغییر دهیم. پس از اعمال این ترفند، پنجرهٔ مربوط به تنظیمات (Setting) و زیرمجموعه های آن، نوار تسکبار و اعلان ها، و… با زمینهٔ تیره مشاهده خواهند شد. اعمال این ترفند هیچ تاثیری روی محیط نرم افزارها، ویندوز اکسپلورر و … ندارد.

چگونه زمینهٔ تیره را در ویندوز ۱۰ فعال کنیم؟

نکته: این آموزش بر اساس تغییر در رجیستری صورت می گیرد. اگر جزو کاربران تازه کار هستید، بهتر است قبل از انجام هر کاری از رجیستری خود پشتیبان تهیه کنید و یا در System Restore  نقطهٔ بازیابی جدیدی ایجاد کنید.

 

گام اول:

کلید میانبر Win+R را بفشارید. تا کادر Run اجرا شود.

نکته: منظور از کلید Win، کلید Windows که بین Alt و Ctrl قرار دارد می باشد.

پس از اجرای پنجرهٔ Run، در کادر آن عبارت REGEDIT را وارد کنید تا وارد محیط رجیستری شوید.

windows 10

گام دوم:

پس از باز شدن پنجرهٔ رجیستری، به آدرس زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes

 

روی گزینهٔ Theme راست کلیک کنید و در کادر باز شده، ابتدا New و سپس Key را انتخاب کنید تا کلید جدیدی ساخته شود. شما باید اسم این کلید را Personalize قرار دهید.

پس از انتخاب گزینهٔ Personalize، در قسمت خالی از کادر سمت راست، راست کلیک نمایید و سپس با آوردن موس روی New، در فهرست ظاهر شده متغیر DWORD (32-bit) را برگزینید.

 

پس از انتخاب DWORD (32-bit) مشاهده می کنید که کلیدی با نام New Value #1 ساخنه می شود. شما باید نام آن را به AppsUseLightTheme تغییر دهید. می‌توانید با راست کلیک روی آن و انتخاب Rename اقدام به تغییر نام نمایید.

windows 10

دقت کنید که عبارت فوق بدون فاصله (Space) وارد شود.

اکنون روی کلید ساخته شده دو بار کلیک کنید و مطمئن شوید که در کادر Value name، عبارت AppsUseLightTheme به درستی وارد شده است و در کادر Value data عدد ۰ (صفر) درج شده باشد. همچنین گزینهٔ Hexadecimal تیک خورده باشد.

w

windows 10

گام سوم:

در پنجرهٔ رجیستری این بار به مسیر بروید:

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes \Personalize

پس از کلیک روی کلید Personalize در مسیر فوق، در فضای خالی کادر سمت راست، راست کلیک کرده و همانند مرحلهٔ قبل، در فهرست New متغیر DWORD (32-bit) را انتخاب کنید و اسم آن را نیز AppsUseLightTheme قرار دهید. با دابل کلیک روی آن، باید مقدار Value data صفر باشد در غیر این صورت، آن را به ۰ تغییر دهید.

windows 10

کار تمام است. شما با Restart کردن سیستم، می‌توانید تغییرات را مشاهده کنید.

 

نکته: در صورتی که قصد داشته باشید ویندوز را به حالت قبل برگردانید، کافی است کلیدهای ساخته شده را حذف کنید. برای این کار به مسیرهای فوق رفته و کلید Personalize که در زیر مجموعهٔ Themes ساخته بودید را حذف نمایید.

در ادامه می‌توانید تصاویر تعدادی از بخش‌هایی را که پس از اعمال این تم تغییر می‌کنند، مشاهده کنید:

برای مشاهده تصاویر در سایز بزرگ  روی تصاویر زیر کلیک نمایید.

m-account m-cl m-Setting m-system


استفاده از آموزش‌ها و مطالب وب سایت «پی سی اید»، تنها با ذکر منبع مجاز است.


ایمیل: pcaid.ir@gmail.com

پی سی اید; آموزش حرفه ای به زبان ساده

 

 

 

 

 

 

 

 

, , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *