آخرین مطالب : 

قابلیت های جدید Adobe Photoshop 17.0

 

در این مقاله به بررسی تغییرات و قابلیت های جدید فتوشاپ می پردازیم. چند روز پیش Adobe Photoshop 17.0.0 منتشر شد و مورد توجه اکثر کاربران و طراحان گرافیکی قرار گرفت. شرکت Adobe‌ توانسته است در این نسخه تعدادی از نقاط ضعف گذشته را پوشش دهد؛ بعلاوه چندین ویژگی قابل تحصین نیز به فتوشاپ افزوده است تا کاربران را به آینده ای روشن در این زمینه امیدوارتر کند!

قابلیت های جدید Adobe Photoshop 17.0

photoshop cc 17

تغییرات در Setup installer

اولین تغییر فتوشاپ در نسخه ی جدید فتوشاپ، از همان شروع نصب (Setup) و در قسمت installer انجام شده است! شرکت Adobe به جای نصب کننده ی قبلی که در چند مرحله انجام می شد، در این نسخه تنها با یک کادر نسبتا کوچک و ساده روبرو می شوید که تمام مراحل نصب را به طور خودکار انجام می دهد.

Photoshop 17.0.0

از نکات جالب توجه انتخاب گزینه های اولیه مثل تعیین محل ذخیره سازی و…که ظاهرا در کادر نصب اولیه وجود ندارد! شما باید برای انتخاب زبان پس از پایان نصب اقدام کنید؛ پس از مرحله ی اول نصب، تنها دو پنجره برایتان نمایش داده می شود، یکی برای انتخاب زبان و دیگری برای لایسنس فتاوشاپ.

نکته:برای پشتیبانی از تایپ فارسی، باید به منوی Edit رفته و روی گزینه ی Preferences کلیک نمایید. حال در پنجره ی باز شده به قسمت Type بروید و گزینه ی Middle Eastern and South Asian را تیک بزنید.

به نظر می رسد شرکت Adobe به زودی نسخه ی خاورمیانه ای فتوشاپ را منتشر کند چرا که این نسخه مانند نسخه های قبلی از زبان عربی پشتیبانی نمی کند!

صفحه ی شروع جدید برای باز کردن پروژه و تصاویر

این تغییر از تحصین برانگیز ترین قابلیت هایی است که در Photoshop 17.0.0 اضافه شده است.

Photoshop 17.0.0

هنگامی که فتوشاپ را اجرا می کنید، یک تغییر چشم گیر توجه شما را جلب می کند! اگر از سایر نرم افزار های  شرکتAdobe ، مانند برنامه های مدیریت و ویرایش ویدیو پریمایر و افتر افکت و… استفاده کرده باشید، به راحتی با این تغییر کنار خواهید آمد!

در صفحه ای که فتوشاپ برای ایجاد پروژه یا فایل جدید (New File)  و یا باز کردن تصویر (Open) در نظر گرفته است، شما می توانید آخرین فایل های ویرایش شده ای که قبلا در فتوشاپ باز کرده اید را مشاهده کرده و آنها را به راحتی فراخوانی نمایید.همچنین دو گزینه ی New File و Open که در نسخه های قبلی (و این نسخه!) از منوی File در دسترس بودند، در این صفحه هم قرار گرفته اند که می توانید برای باز کردن تصویر یا ایجاد فایل جدید از آنها استفاده نمایید.

 

تغییرات در ابزارها و اضافه شدن چند قابلیت جدید

Selection and Masking

یکی از دغدغه های اکثر طراحان، خارج کردن بخش های ناهوار و ریز تصویر از پس زمینه است. این بار فتوشاپ یک قابلیت ویژه و کاربردی را به نسخه ی ۱۵٫۵ و یا Photoshop 17.0.0 خود اضافه کرده است.

برای استفاده از این ابزار فوق العاده کاربردی کافی است پس از انتخاب محدوده ی مورد نظر که قصد جداسازی یا ویرایش آن را دارید، مطابق تصویر زیر روی Selection and Masking که در نوار تنظیمات قرار گرفته است کلیک کنید تا وارد محیط برنامه شوید.

قابلیت های جدید فتوشاپ

Photoshop 17.0.0

این برنامه پارامترهایی را در اختیارتان قرار می دهد که با تغییر آنها می تواند بهترین نتیجه ممکن را برایتان حاصل نماید.

قابلیت های جدید فتوشاپ Adobe Photoshop 17.0

Photoshop 17.0.0

در روزهای آینده در مورد گزینه های Selection and Masking ، و نحوه ی کاربرد ابزارها و پارامترهای آن مقاله ای را در سایت منتشر خواهیم کرد.

 

Crop و  Content-Aware Crop

از تغییرات مهم فتوشاپ در نسخه ی جدید، بهینه سازی و افزودن قابلیت های جدیدی به ابزار Crop است.

قابلیت های جدید Adobe Photoshop 17.0

Photoshop 17.0.0

یک تصویر را در فتوشاپ باز کنید سپس ابزار Crop را انتخاب کنید. اکنون سعی کنید آن را در زاویه و اندازه دلخواه برش دهید! گوشه ی تصویر را بگیرید و بچرخانید! چه اتفاقی خواهد افتاد!؟؟ بله درسته، ابزار کروپ اجازه ی تغییر زاویه به تصویر را نمیدهد. این ویژگی برای زمانی که شما بخواهید حاشیه ی یک عکس را برش دهید و قسمت اصلی تصویر تغییر زاویه پیدا نکند بسیار ایده آل و جذاب خواهد بود.

حال اگر بخواهید برعکس عمل کنید، در نوار تنظیمات مربوط به ابزار Crop، گزینه ی Straighten را فعال نمایید. حال به راحتی امکان چرخاندن تصویر برایتان فراهم می شود.

در حالت اول شما میتوانستید ناحیه ی انتخابی را بچرخانید بدون اینکه زاویه تغییر کند. اما در حالت دوم ناحیه ی انتخابی شما بدون تغییر باقی میماند و این عکس است که باید مطابق و حول ناحیه انتخابی بچرخد تا زاویه ی مناسب را پیدا شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، شما می توانید به بهترین نحو عکس های زاویه دار و کج خود را بدون برش تصویر و یا با حداقل برش آن توسط ابزار Crop تنظیم کنید.

 یک نکته قابل توجه تر در این مورد، هوشمند بودن ابزار در تشخیص نقاط افق و کانون عکس است! اگر تصویری را به منظور تصحیح کج بودن زاویه با استفاده از ابزار Crop بچرخانید و کلید Enter را از صفحه کلید بزنید، خواهید دید که تصویر شما بدون از دست دادن زاویه دید، فاصله کانونی و… به درستی و بدون از دست دادن کیفیت اصلاح میشود!

و حالا یک گزینه ی جالب تر!

اگر در حین اصلاح زاویه عکس و چرخاندن آن توسط ابزار Crop قسمتی از کادر تصویر خالی ماند (مثلا گوشه ی تصویر)، و یا با یک مثال بهتر؛ اگر شما قد دارید تصویر شما در اندازه ی ۵۰۰ در ۵۰۰ پیکسل و در زاویه ای که تعیین می کنید برش بخورد، ممکن است نواحی از تصویر در داخل کادر ۵۰۰ در ۵۰۰ خالی بماند! (به تصویر زیر دقت کنید)

فتوشاپ برای رفع این نقص، در منوی تنظیمات ابزار Crop، گزینه ی Content-Aware را اضافه کره است که با فعال کردن تیک آن، و زدن دکمه ی Enter، جای خالی با پیکسل های مناسب پر می شود.

در تصاویر زیر مراحل انجام کار با ابزار Crop را مشاهده می نمایید.

قابلیت های جدید Adobe Photoshop 17.0

Photoshop 17.0.0

مرحله پردازش

 

قابلیت های جدید Adobe Photoshop 17.0

Photoshop 17.0.0

نتیجه

قابلیت های جدید Adobe Photoshop 17.0

Adobe Photoshop 17.0

 

Face-Aware Liquify

در نسخه های قبلی فتوشاپ، می توانستید از فیلتر Liquify برای اعمال تغییراتی مانند پف کردن، کشش، چرخش، فشار و… روی تصویر چهره و… استفاده نمایید!

اما در این نسخه از فتوشاپ، فیلتر Face-Aware Liquify قابلیت منحصر به فردی را در اختیارتان قرار میدهد که مطمئنا از کار کردن با آن نهایت لذت را خواهید برد.

قابلیت های جدید Adobe Photoshop 17.0

Adobe Photoshop 17.0

فیلتر Face-Aware Liquify با قابلیت تشخیص خودکار چهره انسان، این امکان را در اختیار کاربران قرار میدهد که بتوانند لب های غمگین را شاد کنند و لب های شاد را غمگین! می توانید علاوه بر تغییر روی لب ها، سایر اجزاء صورت مانند بینی، چشم، گوش، لپ، فک و… را به آسانی تغییر حالت دهید و یا اینکه از تصویر خود یک کاریکاتور زیبا بسازید.

برای دسترسی به این ویژگی، پس از باز کردن فیلتر Liquify، در سمت چپ پنجره در کادر ابزارها، روی گزینه ی Face Tool‌ (سومین گزینه از پایین) کلیک کنید. در صورتی که تصویر شما کیفیت لازم را نداشته باشد و چهره قابل تشخیص نباشد، فتوشاپ پیغامی را مبنی بر عدم تشخیص چهره به شما نشان خواهد داد.

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در سمت راست پنجره ی فیلتر Liquify، پارامتر هایی وجود دارند که با تغییر دادن مقادیر یا حرکت اهرمها، می توانید اجزاء مختلف صورت را به شیوه های مختلف ویرایش کنید. این کار را با کلیک کردن روی اجزاء و حرکت دادن موس در جهت دلخواه نیز امکان پذیر است.

قابلیت های جدید Adobe Photoshop 17.0

Photoshop 17.0.0

 

Match Font: امکان تشخیص فونت از روی تصویر

اگر شما یک تصویر با فرمت های Jpg، PNG و… را در فتوشاپ باز کنید که در این تصویر متنی قرار داشته باشد که فونت آن توجه شما را به خود جلب کند؛ و یا اینکه متنی را در یک تابلو، روی دیوار، روزنامه، و… می بینید و دوست دارید شما هم از همان فونت استفاده کنید، می توانید از آن متن عکس بگیرید! و آن را فتوشاپ منتقل کنید؛ فتوشاپ این امکان را به شما می دهد تا فونتی که برای تایپ متن تصویر استفاده شده است را شناشایی کرده و آن فونت را برای استفاده در اختیار شما قرار دهد.

 در صورتی که فونت مذکور روی سیستم شما نصب باشد، به راحتی در دسترستان قرار می گیرد ولی در صورت عدم وجود آن فونت، فونتهای مشابه را به شما پیشنهاد می دهد.

این ویژگی برای کاربران و طراحانی که کنجکاو هستند فونت استفاده شده در تصاویر و طراحی های دیگران را بشناسند بسیار مهم خواهد بود.

برای استفاده از این ویژگی، ابتدا تصویر مورد را باز کنید، سپس به منوی Type رفته و گزینه ی Match Font را انتخاب نمایید.

قابلیت های جدید Adobe Photoshop 17.0

Adobe Photoshop 17.0

با انتخاب این گزینه، پنجره ای با نام Match Font باز می شود؛ همچنین کادری روی تصویر قرار می گیرد که باید آن را روی فونت مورد نظر قرار دهید.

پس از چند لحظه فتوشاپ فونت را تشخیص میدهد و به جستجوی فونت مورد نظر در میان فونت های نصب شده می گردد. همان طور که ذکر شد، در صورت شناسایی فونت، آن را به همراه فونت های مشابه دیگر در کادر Match Font به نمایش می گذارد.

قابلیت های جدید Adobe Photoshop 17.0

Photoshop 17.0.0

امکانات جدید در پانل Libraries

از این پس در این پانل امکان جستجوی بهینه تر تصاویر آنلاین بپردازید، آنها را به اشتراک بگذارید، پیش نمایش تصاویر را مشاهده کنید، به وسیله ی کشیدن و رها کردن آنها را به محیط فتوشاپ بیافزایید و… . برای دسترسی به فایل های ادوب نیازمند ایجاد اکانت در این شرکت هستید! 

قابلیت های جدید Adobe Photoshop 17.0

Photoshop 17.0.0

 

توجه: در این مقاله به صورت خلاصه به معرفی تعدادی از تغییرات مهم فتوشاپ در نسخه ی Adobe Photoshop CC 17.0.0 (یا همان نسخه ی ۵٫۵ cc ) پرداختیم؛ اما در بخش دوم، در مورد قابلیت های جدید بیشتر توضیح خواهیم داد. منتظر نظرات شما هستیم


توجه: استفاده آموزش ها و مطالب اختصاصی وب سایت «پی سی اید» تنها با ذکر منبع مجاز است

پی سی اید: آموزش حرفه ای به زبان ساده

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. masab گفت:

  عالیه ممنون بابت معرفی قابلیت های جدید فتوشاپ ۲۰۱۷

  naseri پاسخ در تاريخ آبان ۲۲ام, ۱۳۹۵ ۲۲:۱۲:

  ممنون از شما
  البته این آموزش مربوط به نسخه ی ۲۰۱۵٫۵ یا همان فتوشاپ ۱۷ می باشد.
  آموزش های مربوط به فتوشاپ ۲۰۱۷ یا نسخه ی ۱۸ از امروز در سایت قرار می گیرد.بخش اول را امروز و مابقی را در طی چهار پست برای شما عزیزان آماده می کنیم.
  ممنون که نظر دادید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *