آخرین مطالب : 

رفع مشکل اتصال گوشی هوشمند به کامپیوتر

ما در وب سایت «پی سی اید» چند راه کار را برای رفع مشکل عدم اتصال گوشی یا تبلت هوشمند به رایانه و لپ تاپ قرار دادیم .

با این وجود، بسیاری از دوستان همچنان مشکلشان پای بر جا مانده است و اصرار دارند که از طریق آموزش ها و راه کارهایی که در فضای مجازی مخصوصا سایت های آموزشی اینترنتی مشکلشان را حل کنند و به هر دلیلی (مثلا ترس از لو رفتن اطلاعاتشان و…) نمی خواهند به نمایندگی یا مراکز تخصصی تعمیرات گوشی مراجعه کنند.

ما هم قصد داریم در این آموزش راه کارهای دیگری را برای این دسته از دوستان و همراهان «پی سی اید» توضیح دهیم؛ امیدواریم که بتواند راه گشا باشد!

رفع مشکل اتصال گوشی هوشمند به کامپیوتر

 

نکته: توصیه قبل از انجام هر کاری از گوشی و کامپیوتر خود پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل، بتوانید اطلاعاتتان را بازیابی کنید.

…در ادامه با ما همراه باشید

 گام اول: بررسی تنظیمات گوشی

همواره به منظور رفع هرگونه مشکلی در مرجله‌ی اول شایع‌ترین دلیل مربوط به ایجاد آن مشکل را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در مورد مشکل مربوط به عدم نمایش و شناسایی دستگاه هوشمند اندرویدی شما پس از اتصال به کامپیوتر یا لپ‌تاپ نیز از همین روش و شیوه استفاده خواهیم کرد. در واقع عموما در اغلب موارد مشکل به وجود آمده ناشی از تنظمیات اشتباه و غلط درونی خود دستگاه هوشمند اندرویدی می‌باشد.

بنابراین در مرجله‌ی تنظیمات مربوط به اتصال USB دستگاه هوشمند خود را بررسی خواهیم کرد. بدین منظور

همان طور که در آموزش های قبلی نیز اشاره شد، اولین اقدام شما باید انجام تنظیمات مربوط به اتصال گوشی به رایانه باشد. شما باید به گوشی هوشمند خود اجازه دهید که از طریق اتصال با سیم و یا بدون سیم تبادل اطلاعات کند.

برای این کار به قسمت Setting یا تنظیمات گوشی مراجعه نمایید. سپس گزینه ی Storage را انتخاب کنید.سپس گزینه ی USB Compute Connection را در سمت راست قسمت بالای صفحه نمایش انتخاب نمایید.

همان طور که مشاهده کردید، در صفحه جدید دو گزینه وجود دارد؛ در گوشی شما باید تیک گزینه یMedia Device (MTP)  فعال باشد. در غیر این صورت آن را تیک بزنید.

حال یک بار گوشی را به سیستم خود متصل نمایید و نتیجه را بررسی کنید. در صورت عدم اتصال، مراحل بعدی آموزش را دنبال نمایید!

 

گام دوم: بررسی نصب بودن درایور پورت ها در کامپیوتر یا لپ تاپ

در این مرحله باید بررسی کنیم که درایورهای مربوط به پورت های اتصال در رایانه رو میزی و یا لپ تاپ شما نصب شده باشند. گاهی فقط نصب بودن کافی نیست و شما باید از صحت عملکرد و آپدیت بودن آنها نیز مطمئن باشید.

در ادامه بررسی میکنیم:

روی My computer راست کلیک کرده و Mange را انتخاب نمایید.

در پنجره ی پیش رو، و در سمت چپ آن روی گزینه ی  Device Manager کلیک نمایید تا لیست درایورهای نصب شده یا نصب نشده در سمت راست پنجره نمایان شوند.

اکنون در میان گزینه های سمت راست، وضعیت درایورها را بررسی نمایید. در صورتی که در کنار نام درایوری علامت تعجب زرد رنگ در کادر مثلثی شکلی قرار گرفته بود، لازم است آن درایور را نصب، به روزرسانی و یا آن را حذف کرده و مجدداً نصب نمایید تا مشکل رفع شود.

درایورها را می توانید از روی اسم آنها تشخیص دهید. به عنوان مثال گزینه هایی که در زیر مجموعه ی Universal Serial Bus controllers قرار گرفته اند، مربوط به پورت های مادربرد شما هستند. سیستم برای اتصالاتی که از طریق پورت USB انجام گیرد، نیازمند نصب بودن این دسته از درایورها می باشد.

علاوه بر بررسی قسمت Universal Serial Bus controllers، لیست گزینه های موجود در قسمت System devices و حتی گزینه های Ports و Print queues را نیز بررسی نمایید.

نکته: آموزش روش های رفع مشکل عدم نصب درایورها در سایت قرار دارد. در این آموزش نحوه ی حذف و نصب درایورها و بروزرسانی آنها توضیح داده شده است .

گام سوم: بررسی درایور گوشی در کامپیوتر و لپ تاپ

با روش گفته شده در مرحله ی قبل، به Device Manager بروید. در آنجا باید گزینه ای با نام گوشی شما (مانند Acer Device  یا asuse Drive) یا سیستم عامل آن مثلا Android Phone و… وجود داشته باشد. در غیر این صورت درایور گوشی شما روی سیستم نصب نیست و باید اقدام به نصب آن نمایید.

اگر مثلا Android Phone در میان گزینه ها وجود داشت، قاعدتا باید در زیر گروه آن گزینه ای با نام Android   Composite ADB interface‌نیز موجود باشد. معمولا گزینه ی ADB  در گوشی ها مشابه است! پس ما در ادامه با این گزینه کار خواهیم داشت!

آپدیت کردن درایور

اولین اقدامی که لازم است انجام دهیم، آپدیت کردن درایور Android Composite ADB interface است. برای این کار روی آن راست کلیک نمایید تا کادر منوی آن باز شود. در این کادر سه گزینه ی ابتدایی برای آپدیت، غیر فعال کردن و حذف درایور مورد استفاده قرار می گیرند.

در صورتی که از آپدیت بودن فایل درایور مطمئن هستید ولی درایور شما به صورت ناقص نصب شده باشد و یا اینکه ویندوز آن را شناسایی نکند، می بایست از گزینه ی  Uninstall برای حذف کامل آن استفاده کنید. و مجددا اقدام به نصب درایور نمایید. گاهی تنها با اتصال مجدد گوشی به رایانه، درایور به طور خودکار نصب می شود و در اغلب موارد نیز باید فایل های تکمیلی را دریافت و در سیستم نصب کنید.

اما ما در اینجا قصد داریم درایور گوشی یا تبلت خود را آپدیت کنیم. برای این کار Update Driver Software‌ را انتخاب کنید تا پنجره ی جدیدی باز شود.

در این پنجره دو گزینه ی پیش روی شماست. گزینه ی اول Search automatically است که ویندوز به طور خودکار به جستجوی درایور مورد نظر می پردازد. و در صورت موجود بودن آن را دریافت و نصب می کند. برای استفاده از این گزینه باید سیستم خود را به اینترنت متصل کنید؛ یا درایور پک را از طرق DVD و موارد مشابه در سیستم قرا دهید تا ویندوز درایور مرتبط را شناسایی و نصب کند.

گزینه ی دوم برای مواقعی است که فایل آپدیت درایور یا نسخه ی جدیدتر آن را را روی هارد دیسک یا حافظه ی خارجی (فلش مموری، هارد اکسترنال و…) موجود داشته باشید. با انتخاب این گزینه شما می توانید به آدرس مورد نظر مراجعه کرده و درایور را آپدیت کنید.

اگر روی گزینه ی دوم کلیک کنید، به پنجره ی جدیدی خواهید رفت. در این پنجره می توانید آدرس درایور مورد نظر را به ویندوز معرفی کنید و یا اینکه روی گزینه ی Let me pick from a list of device کلیک کنید.

 

با انتخاب گزینه ی Let me pick from a list of device پنجره ای باز میشود. حال شما می توانید در کادر روی Model درایور خود کلیک کرده و Next را بزنید تا مراحل آپدیت انجام شود.

با پایان یافتن مراحل آپدیت درایور، به احتمال بسیار زیاد دستگاه شما به رایانه متصل خواهد شد. البته در صورتی که مانع اتصال عدم نصب درایورها بوده باشد!

اکنون می توانید با مراجعه به My computer و Printers and Devices از شناسایی شدن دستگاه مطمئن شوید.

 

گام چهارم: بررسی درایور گوشی (اختیاری)

برای بررسی و اطلاع از شناسایی یا عدم شناسایی درایور گوشی در سیستم، ابتدا گوشی یا تبلت خود را به رایانه متصل کنید.

 سپس به کنترل پانل (Control Panel) در رایانه بروید. و گزینه یPrinters and Devices  را یافته و روی آن کلیک نمایید تا پنجره ای با همین نام نمایان شود؛ یا اینکه برای دسترسی سریع تر، قسمتی از نام آن را در کادر جستجو تایپ نمایید.

در پنجره ی Printers and Devices، تمام دستگاه هایی که چه به صورت فیزیکی و چه به صورت مجازی (مثل پرینتر های مجازی) به رایانه متصل شده اند را می توانید مشاهده کنید.

این تازه شروع ماجراست! چرا که در این پنجره، ویندوز لیست این دستگاه ها را به چند دسته تقسیم کرده است؛

دسته ی اول در قسمت  لیستی از دستگاه هایی (موس، کیبرد، مانیتور، پرینتر، اسکنر و…) است که در حال حاضر به رایانه متصل هستند و در حال استفاده از آنها هستید.

دسته ی دوم لیست دستگاه هایی است که قابلیت پخش فایل های مالتی مدیا (صوتی و تصویری) را دارند. که پلیرها، گوشی، تبلت و… را شامل می شود.

 دسته ی سوم، که با نام Printers مشخص شده، مربوط به دستگاه هایی است که ویندوز آنها را شناسایی کرده و آنها مشکلی از بابت اتصال ندارند.

اما دسته ی چهارم Unspecified است. هر دستگاهی که در این لیست قرار بگیرد، به معنی عدم شناسایی آن دستگاه توسط ویندوز است. حال اگر دستگاه تلفن هوشمند شما در این قسمت قرار گرفته است، مطمئن باشید که مشکل نرم افزاری است و با نصب صحیح درایور و یا به روزرسانی آن مشکل حل خواهد شد.

در تصویر زیر مشاهده می کنید که دستگاه هوشمندی با نام «Nexus» در این لیست قرار گرفته است.

در صورتی که گوشی شما هم جزو این دسته (Unspecified) است، مطابق دستورالعمل زیر اقدام به رفع مشکل نمایید:

برای رفع این مشکل باید درایور گوشی را نصب و یا به روزرسانی کنیم.

برای شروع، ابتدا روی آیکون مربوط به گوشی یا تبلتتان راست کلیک نمایید و Properties را انتخاب نمایید.

 

در پنجره ی بعدی، به سربرگ Hardware مراجعه نمایید. حال باید در کادر Device Function اطلاعات مربوط به درگاه های اتصال و نوع اتصال و دستگاه متصل شده را مشاهده کنید.

می توانید با دابل کلیک روی هر کدام از گزینه ها، اطلاعات مختلفی را در مورد آنها به دست آورید. به عنوان مثال می توانید فایل درایور و محل نصب و تاریخ نصب آن را مشاهده کنید.

برای دسترسی به این موارد میتوانید در پنجره ی فوق الذکر (Properties) و در کادر Device Functions، روی درایورهای موجود که مرتبط با گوشی شما هستند دابل کلیک کنید تا پنجره ی جدیدی باز شود. در این پنجره با مراجعه به سربرگ Driver و انتخاب گزینه ی Driver Details، میتوانید فایل های مربوط به درایور و محل ذخیره سازی آن را مشاهده نمایید.

 

همچنین با مراجعه به سربرگ Details و انتخاب گزینه های مختلف از لیست کشویی Property، اطلاعات جامع تری را در مورد جزییات درایور نصب شده به دست بیاورید.

 

 

روش های دیگر برای اتصال دستگاه های همراه آندرویدی به رایانه

اگر آموزش های ما در سایت «پی سی اید» را دنبال کرده باشید، یکی از مواردی که برای اتصال ذکر کردیم، استفاده از نرم افزارهای جانبی است که امکان اتصال از طرق مختلف را فراهم می کنند.

این نرم افزارها می توانند با استفاده از پورت USB، و یا از طریق بیسیم مانند Wi-Fi و بلوتوث با رایانه ارتباط برقرار کنند و امکان تبادل اطلاعات را برای شما فراهم میکنند.

یکی از این نرم افزارها، AirDroid است. می توانید این برنامه را به صورت پرتابل (بدون نیاز به نصب) مورد استفاده قرار دهید؛ و از طریق وای فای و… به مدیریت تصاویر، ویدیو ها، موسیقی، فایل ها و… در دستگاه آندروید بپردازید.

در ادامه توضیحات و لینک دانلود آن را از سایت سافت ۹۸ برای شما قرار می دهیم:


AirDroid FinalAirDroid  با استفاده از این نرم افزار بسیار مفید دستگاه اندرویدی خود را مدیریت کنید. مدیریت فایل ها، SMS ها، برنامه ها، عکس ها، موزیک ها، کانتکت ها و… از ویژگی های این برنامه قدرتمند می باشد.
این برنامه به WiFi وصل شده و یک IP را در اختیار شما میگذارد، با وارد کردن آن IP در مرورگر کامپیوتر، وارد صفحه مدیریت این برنامه می شوید.

ویژگی های این برنامه AirDroid :

  • فایل ها:

انتقال فایل های بین موبایل و کامیپوتر، کپی، جابجایی، تغییر نام، ساخت پوشه، جستجو و…

  • SMS ها:

خواندن، ارسال، فوروارد و حذف

  • برنامه ها:

مدیریت برنامه ها، نصب، حذف، پشتیبان گیری و جستجو

  • عکس ها:

نمایش، قرار دادن در پس زمینه، حذف، وارد و خارج کردن

  • موزیک:

پخش، حذف، قرار دادن روی زنگ و…

  • کانتکت ها:

گروه بندی، جستجو، ساخت، حذف و…

 
لینک دانلود از سافت ۹۸:
 
 
 
 

منتظر بخش دوم و سوم آموزش باشید….

دانلود PDF این آموزش

استفاده از آموزش ها و مطالب اختصاصی وب سایت «پی سی اید» تنها با ذکر منبع مجاز است…. با تشکر

پی سی اید؛ آموزش حرفه ای به زبان ساده

 

 

 

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  1. مهدی گفت:

    سلام گوشی من به دستگاه تلویزیون و دیجیتال قبلا وصل میشد و از اون میتونستم فیلم و عکسامونو ببینیم ولی الان اصلا نه شناسایی میشه نه وصل میشه و هیچی هیچی هیچی لطفا راهنمایی کنید شما همش از لپ تاپ و کامپیوتر گفتین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *