آخرین مطالب : 

تغییرات فتوشاپ نسخه‌ی Photoshop cc 2017 18.0.0

 

چند روزی است که شرکت ادوب از نسخه‌ی ۲۰۱۷ فتوشاپ (Photoshop cc 18.0.0) رونمایی کرد و آن را در اختیار کاربران قرار داد.

در این پست و پستهای آینده به برسی تعدادی از قابلیت‌های جدید و ویژگی‌ها بهبود یافته آن می‌پردازیم:

 

تغییرات فتوشاپ نسخه‌ی Photoshop cc 2017 18.0.0

photoshop-2017

photoshop-2017

فضای کاری Start در فتوشاپ:

همان طور که می‌دانید، از نسخه‌ی قبلی (۲۰۱۵٫۵) فتوشاپ، با اجرای فتوشاپ، به محیط کاری شروع یا Start به فتوشاپ اضافه شده است که در این محیط می‌توانید به آخرین پروژه‌هایی که قبلاً در فتوشاپ باز کرده‌اید دسترسی داشته باشید یا اینکه تصویر جدیدی را به فتوشاپ فراخوانی (Open) کنید؛ و یا اینکه یک سند جدید (New) برای خود ایجاد کنید.

دسترسی به این ویژگی‌ها در صفحه‌ی شروع بسیار لازم به نظر می‌رسد چرا که کار کاربران برای باز کردن اسناد مورد نظر آسان تر شده است.

فعال یا غیر فعال کردن صفحه‌ی Start: اما اگر دوست ندارید پس از باز شدن فتوشاپ، محیط Start برایتان باز شود، می توانید با استفاده از روش زیر، آن را غیر فعال کنید. با این کار فتوشاپ مانند ورژن های قدیمی‌تر پس از اجرا وارد محیط کاری می‌شود.

 

در وارد منوی Edit شوید و گزینه‌ی Preferences را انتخاب، سپس در کادر مقابل روی General کلیک کنید. همچنین می توانید از روش سریع تر دسترسی به این گزینه که استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+K می باشد، استفاده نمایید

photoshop-2017

photoshop-2017

 

پس از باز شدن پنجره‌ی Preferences و در قسمت General ، تیک گزینه‌ی «show “start” workspace when no Document Are Open» را غیرفعال کنید (تیک آن را بردارید) سپس پنجره را OK نمایید تا تغییرات اعمال شوند.

البته همچنان می توانید از طریق کادر گزینه Work space (محیط کاری) در بالای پانلها به صفحه‌ی Start دسترسی داشته باشید!

 

تغییر در سند جدید (New Document) :

اکنون اگر بخواهید یک سند جدید ایجاد کنید، پس از انتخاب گزینه‌ی New (چه در منوی File و چه در صفحه‌ی Start) با محیطی متفاوت از پنجره‌ی تنظیمات سند جدید روبرو خواهید شد. این پنجره به مراتب بهتر و کاربردی تر از قبل می باشد اما در نگاه اول شما را کمی سر در گم می کند!

تقریباً و تا حدودی گزینه‌هایی که در پنجره‌ی مذکور (New Document) می‌بینید، همان گزینه‌هایی هستند که در طرح قبلی این کادر وجود داشت. به این معنی که تفاوت اساسی این کادر، در ظاهر و محیط کاری آن می باشد.

کادر New Document دارای سربرگ‌هایی است که با کلیک روی هرکدام می توانید گزینه‌های سند جدید با اندازه‌های مختلف از پیش تعریف شده دسترسی داشته باشید. برای درک بهتر این موضوع، در ادامه به تعدادی از گزینه‌های آن اشاره می کنیم:

 

سربرگ Recent : در اولین سربرگ که Recent نام دارد، با اندازه‌های مختلفی مواجه خواهید شد، که قبلاً از آنها استفاده کرده‌اید (تاریخچه).

در این سربرگ اندازه‌های مختلفی را در دسترس دارید که برای پروژه های قبلی از آنها استفاده کرده‌اید

photoshop-2017

photoshop-2017

 

سربرگ Saved؛ در سربرگ دوم می توانید به New Document هایی که شخصی سازی و ذخیره کرده‌اید دسترسی داشته باشید.

سربرگ Save می تواند کاربردی‌ترین سربرگ باشد؛ چرا که شما با توجه به نیازتان می توانید New Document هایی با ویژگی‌ها و خصوصیات دلخواه را ایجاد و ذخیره کنید تا در مواقع دیگر به راحتی و تنها با یک کلیک به سند جدید مورد نظر دسترسی داشته باشید.

photoshop-2017

photoshop-2017

نکته: برای شخصی سازی کردن New Document با خصوصیات و اندازه‌های دلخواه، می توانید با توجه به پروژه و طرحتان گزینه‌هایی که در سمت راست وجود دارند – به طور حتم در نسخه های قبلی کاملاً با این گزینه‌ها و مقادیر آشنایی پیداکرده‌اید- را تغییر دهید.

مثلاً برای ایجاد یک سند جدید دلخواه می توانید اندازه‌ی سند، نوع یا رنگ پس زمینه (Background Contents)، مقدار رزولوشن (Resolution)، مد رنگی (Color Mode) ، و… را ویرایش کنید و آن را با نام دلخواه ذخیره نمایید .

برای ذخیره کردن این تغییرات کافی است روی آیکونی که در بالا و سمت راست کادر قرار گرفته است کلیک نمایید.با کلیک روی این آیکون، گزینه‌ی جدیدی با نام (Save Document preset) برای شما به نمایش درمی‌آید که در صورت نیاز ابتدا نامی مناسبی را برای آن انتخاب کرده، و دکمه save preset را بزنید تا سند شما ذخیره شود و در سربرگ Saved قرار گیرد. (به تصویر زیر دقت کنید).

photoshop-2017

photoshop-2017

 

به همین ترتیب می توانید سندهایی را با اندازه و کاربردهای مختلف، مانند سند برای ایجاد لوگو، آیکون، بنر، چاپ و… ایجاد کنید تا در صورت نیاز در کمترین زمان ممکن بتوانید از آنها استفاده نمایید!

حذف سندهای ذخیره شده: برای حذف سندهای اضافی و بلااستفاده خود می توانید روی آیکون سند یک‌بار کلیک کرده سپس تا علامت سطل آشغال روی آن ظاهر شود؛ اکنون با کلیک روی این گزینه، سند حذف خواهد شد.

 

سایر سربرگ‌ها:

 

در ادامه با «پی سی اید» همراه باشید…

فکر می‌کنم با ماهیت سربرگ‌های جدید در پنجره‌ی New Document آشنا شده باشید. کاربرد سایر سربرگ‌ها کاملاً مشخص است و از اسم یا سندهای پیش‌فرض موجود در هر سربرگ، به‌خوبی کاربرد آنها را نشان می‌دهد.

به‌عنوان مثال سربرگ Photo برای ایجاد سندهایی متناسب با ویرایش عکس‌های دیجیتالی است؛

همچنین سربرگ Print دارای اسنادی از پیش تعریف شده برای چاپ در اندازه‌های مختلف است.

 از سندهای پیش‌فرض سربرگ Art & illustration برای طراحی تصاویر هنری و برداری مانند کارت‌ پستال‌ها، پوسترها، کارت ویزیت، تصاویر و طرح‌های برداری و… و هر طرح هنری دیگر که نیاز به کیفیت بالایی دارند می توانید استفاده نمایید.

به همین ترتیب سربرگ Web‌ دارای اسنادی با ویژگی‌هایی متناسب با قرارگیری در فضای اینترنت

سربرگ Mobile دارای اسنادی با اندازه‌ها و ویژگی‌ها استفاده در تلفن‌های همراه

و درنهایت گزینه‌ی آخر Film & video دارای سندهایی متناسب با ویرایش ویدیو باکیفیت‌های مختلف می باشد.

 

بازگشت به صفحه‌ی New Document ورژن های قبل:

باوجود توضیحات ارائه شده در وب‌سایت «پی سی اید»، چنانچه از ویژگی‌ها و ظاهر جدید پنجره‌ی New Document خوشتان نیامد و آن را نپسندیدید، می توانید از روش زیر برای بازگردانی پنجره‌ی New Document قبلی (مربوط به نسخه های گذشته فتوشاپ) استفاده نمایید:

به همان روشی که در ابتدای آموزش صفحه ی کاری Start را غیر فعال کردیم؛ در منوی  General این بار گزینه ی «Use Legacy “New Document” Interface» را تیک بزنید.

اما برای یاد آوری مجددا توضیحات را عرض می کنیم!

ابتدا به منوی Edit مراجعه نمایید و در انتهای لیست منو، گزینه‌ی Preferences و سپس در کادر مقابل، روی General کلیک نمایید.

نکته: روش سریع تر دسترسی به این گزینه، استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+K می باشد.

photoshop-2017

photoshop-2017

پس از باز شدن پنجره‌ی Preferences و در قسمت General ، تیک گزینه‌ی «Use Legacy “New Document” Interface» را فعال کنید و پنجره را OK نمایید تا تغییرات اعمال شوند.

photoshop-2017

photoshop-2017

 

از این پس پنجره‌ی New Document با همان ظاهر قبلی نشان داده می‌شود.

photoshop-2017

photoshop-2017

 

ادامه در پست بعدی….

منتظر بمانید…!

در بخش بعدی به بررسی سایر گزینه‌ها و قابلیت‌های جدید فتوشاپ ۲۰۱۷ خواهیم پرداخت.


توجه: استفاده از مطالب و آموزش های وب‌سایت «پی سی اید»، تنها با ذکر منبع مجاز است….ممنون از فرهنگ بالای شما

Pcaid.ir@Gmail.com

info@pcaid.ir

www.pcaid.ir

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. زهرا تاجی گفت:

  ممنون از آموزش های خوبتون… خدا خیرتان بده. اگر امکان داره در مورد ویژگی های جدید پریمیر و افترافکت هم مطلب بیارید. در پناه مولا سالم و سلامت باشید

 2. amir گفت:

  سلام،خیلی ممنون از آموزش خوب و بدردبخورتون
  یه سوال دارم.وقتی میخوام سند جدید ایجاد کنم با نوع جدیدی که تو این نسخه هست نمیشه و باید برم تو تنظیمات(gerenral)و باید از گزینه ای که برا نسخه های قبلی بود استفاده کنم…
  لطفا کمک کنید

  نرگس-امامی پاسخ در تاريخ آذر ۱۲ام, ۱۳۹۵ ۱۴:۲۸:

  با سلام. دوست خوبم
  در صورتی که فتوشاپ شما به درستی کرک شده باشد، همانند تصاویر و توضیحات ذکر شده در آموزش، به خوبی به قسمت مورد نظرتان دسترسی خواهید داشت.
  اگر با باز شدن فتوشاپ به منوی start جدید دسترسی ندارید، به این معنی است که فتوشاپ شما کرک نیست.
  برای کرک کردن از آخرین پیچر استفاده کنید. برای دریافت آخرین پیچر محصولات ادوبی به سایت سافت ۹۸ برید و آن را دانلود کنید.
  نکته در مورد پیچر یا کرکر: دقت کنید که این پیچر مال تمام محصولات ادوبی است و شما برای کرک فتوشاپ باید گزینه ی Photoshop cc را از منوی کشویی انتخاب کنید.

  اگر همچنان مشکلی در این رابطه وجود داشت، با ذکر توضیحات بیشتر با ما در ارتباط باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *