آخرین مطالب : 

آموزش فتوشاپ- بخش دوم- ویرایش منوها

 

توجه: لطفا توضیحات و مطالب بخش اول را مطالعه نمایید.

همانند بخش اول که توانستیم با چند تغییر بسیار ساده، فضای کاری خود را مناسب با نیاز خودمان چیدمان کنیم؛ در بخش دوم نیز قصد داریم منوها و گزینه‌های مختلف آن ویرایش کنیم.

با این کار، پیدا کردن گزینه‌های دلخواه در منوهای مختلف برایمان ساده‌تر خواهد شد؛ بعلاوه منوهای زیباتر و خلوت‌تری را خواهیم داشت.

برای دسترسی به این اهداف ، باید موارد گفته شده در زیر را با دقت انجام دهیم:

بهینه سازی و ویرایش منوها برای دسترسی سریعتر

 

دسترسی به پنجرهٔ تنظیمات منوها:

 

برای اینکه بتوانیم تغییرات مورد نظرمان را روی منوهای فتوشاپ اعمال کنیم؛ ابتدا باید وارد قسمت مربوط به ویرایش منوها شویم.

پس ابتدا وارد منوی Edit شوید، سپس به انتهای کادر رفته و روی گزینهٔ Menus کلیک نمایید.

با انتخاب Menus، پنجرهٔ مربوط به آن باز می‌شود. می‌توانید تصویری از این پنجره که مربوط به فتوشاپ نسخهٔ cc 16.1 را مشاهده نمایید. در سایر نسخه‌ها نیز پنجره و گزینه‌های آن تقریباً به همین شکل است

معرفی پنجره ی Menus و اصول ویرایش منوها:

 شما می‌توانید با استفاده از گزینه‌های موجود در این پنجره، منوها و زیر مجموعهٔ آن‌ها را ویرایش نمایید. در ادامه – با توجه به تصویر زیر- به معرفی عناصر این پنجره و نحوهٔ استفاده از آن می‌پردازیم.

photoshop-Application Menu Command

 • ۱- شما می‌توانید گزینه‌های مربوط به منوها و یا گزینه‌های مربوط به پانل‌ها را ویرایش کنید، برای انتخاب هر کدام از آن‌ها، از این کادر استفاده کنید
 • ۲- تنظیمات دلخواهی که در این پنجره انجام می‌دهید را می‌توانید ذخیره کنید. بعد از ذخیره کردن، و انتخاب نام و… می‌توانید آن را از این منو انتخاب کنید و یا گزینهٔ پیش‌فرض فتوشاپ (Photoshop Defaults) را برگزینید.
 • ۳- منوی مورد نظر؛ که با کلیک روی آن، لیست مربوط به زیر مجموعه آن باز می‌شود و می‌توانید تنظیمات دلخواه را روی آن‌ها اعمال کنید.
 • ۴- با کلیک روی آیکون چشم مانند، می‌توانید هر کدام از گزینه‌هایی را که برای شما کاربردی ندارند، از لیست منوها پنهان کنید. برداشتن علامت یا آیکون چشم، به معنای پنهان شدن گزینهٔ مقابل آن است.

نکته۱: در صورتی که گزینه هایی را مخفی کرده باشید، در محیط فتوشاپ می توانید به راحتی گزینه های پنهان شده را با یک کلیک به نمایش در آورید و از آن استفاده کنید. برای این کار پس از باز کردن منوی مورد نظر، روی گزینه ی «Show All menu items» که در انتهای لیست قرار دارد کلیک کنید. با این کار تمام گزینه های پیش فرض فتوشاپ، به صورت موقت به نمایش در میآیند

 • ۵- با کلیک روی گزینهٔ شماره ۵، کادری باز می‌شود که این امکان را به شما می‌دهد تا رنگ دلخواهی را برای گزینه‌ها انتخاب کنید. این کار علاوه برای زیباتر شدن گزینه‌ها، دسترسی به آن‌ها را نیز ساده‌تر می‌کند. یعنی با رنگ بندی گزینه های مختلف و پر کاربرد، به راحتی و بدون جستجو در میان گزینه ها، گزینه ی مورد نظر را پیدا می کنید؛ که این کار باعث می شود هم وقت کمتری از شما بگیرد و هم جذابیت کار را بالاتر ببرد!

photoshop-cc-2015

 

 • ۶- با انتخاب گزینهٔ دلخواه از میان منوهای فتوشاپ، می‌توانید تغییرات را به عنوان یک Set (گروه) ذخیره کنید؛ در کادر مقابل گزینه ی Set، می توانید الگوها و تنظیمات تعیین شده توسط شما را -که با نامی دلخواه ذخیره کرده اید- از طریق کادر کشویی set آنها را اعمال کنید.

نکته۲: کاربرد و تعریف گزینه ی Set را با یک مثال بیان میکنیم

به عنوان مثال،

اگر شما قصد دارید یک یا چند عکس را تغییر اندازه و تغییر کیفیت دهید و آن را برای استفاده در وب ذخیره کنید، می توانید گزینه هایی از منوهای فتوشاپ را که برای این امر به آن نیاز داردید را در حالت فعال قرار داده و مابقی را مخفی کنید. همچنین می توانید آنها را به رنگ دلخواه درآورده  و سپس آن را مثلا با نام «وب»  به عنوان یک set ذخیره کنید.

به همین صورت برای هر پروژه ای می توانید گزینه های پر کاربرد منوی یا منوهای مورد را به حالت فعال درآورده و آنها را رنگی کنید.

 • اگر بخواهید تغییرات ایجاد شده را در یک Set جدید ذخیره کنید، روی آیکون شماره ۷ کلیک ‌کنید و پس از انتخاب نام دلخواه ، آن را ذخیره نمایید
 • برای حذف هر کدام از Set ها، پس از انتخاب آن، روی این گزینه کلیک می‌کنید.
 • در صورتی که بخواهید تغییرات در فتوشاپ اعمال شود، روی ok کلیک کنید
 • اگر قصد ندارید این تغییرات اعمال شود، دکمهٔ Cancel را بزنید.

نکته۳ جهت یاد آوری: همان طور که در نکته ی اول بیان کریم، و با توجه به توضیحات فوق، اگر گزینه یا گزینه هایی را غیر فعال (پنهان) یا همان «Hide» کنید، به این معنی نیست که در منوی فتوشاپ به آن دسترسی ندارید! بلکه شما می توانید پس از باز کردن منو، و در انتهای کادر، گزینه ی Show All Menu item را انتخاب کنید تا گزینه های پنهان شده نمایش داده شوند

در تصاویر زیر، می‌توانید منوی File را قبل و پس از ویرایش مشاهده نمایید.

 

photoshop-cc-2015-18

دوستان عزیز؛ منتظر آموزش ها و سورپرایزهای آموزشی «پی سی اید» باشید….

موفق باشید

رفتن به بخش اول آموزش ویرایش محیط کاری فتوشاپ


لینک: دانلود فایل PDF

لینک ۲: دانلود فایل PDF


استفاده از آموزش ها و مطالب اختصاصی وب سایت پی سی اید؛ تنها با ذکر منبع مجاز است…..با تشکر از فرهنگ بالای شما

ایمیل سوال: Pcaid.ir@gmail.com

مدیریت: info@pcaid.ir

www.pcaid.ir


 

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. باسلام
  ممنون از پست خوبتون.

 2. یزدان گفت:

  چه جالب…! عالی بود. این کار رو راحت کرده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *