آخرین مطالب : 

آموزش فتوشاپ- بخش اول-ویرایش فضای کاری

قصد داریم از این پس کامل ترین آموزش فتوشاپ از مقدماتی تا پیشرفته را به صورت تصویری و جزء به جزء به صورت کاملا تصویری در اختیار کاربران عزیز وب سایت پی سی اید قرار دهیم.

این آموزش ها ۱۰ فصل خواهد بود و هر فصل شامل حدودا سه بخش است که برای اولین بار در فضای مجازی قرار می گیرد و هیچ جا استفاده نشده است.

علاوه بر درج مطلب در سایت، کتاب الکترونیکی مربوط به هر بخش با فرمت PDF نیز به صورت رایگان در اختیارتان قرار می گیرد

شما می توانید با همراهی وب سایت «پی سی اید»، فتوشاپ را به طور کامل و حرفه ای یاد بگیرید. البته باید کمی هم صبور باشید چرا که در طول هفته دو بخش آموزش داده می شود ولی سعی ما بر این است که در طول حداکثر دو ماه شما را به کمربند مشکی فتوشاپ برسانیم! انشاءالله

مدیریت و ویرایش فضای کاری

بخش اول:

تکنیک‌هایی برای استفادهٔ بهینه از محیط کاری فتوشاپ

به محض اجرای نرم افزار فتوشاپ، با محیط کاری بسیار شیک و جذاب آن روبرو می‌شوید که معمولاً هر چند سال یک بار دچار تغییراتی (هرچند جزئی) می‌شود.

 

در بخش اول آموزش‌ها، سعی می‌کنیم شما را با نحوهٔ شخصی سازی و بهینه کردن محیط و فضای کاری فتوشاپ آشنا کنیم. در انتهای این بخش، شما می‌توانید با توجه به نیازهایتان برای دسترسی به ابزارها، پانل‌ها، منوها و…، محیط نرم افزار را تغییر دهید.

 

فراخوانی و چیدمان و مدیریت پانل‌ها

پانل‌ها که بعضی اساتید آن‌ها را «پالت» نیز می‌نامند، جزو حیاتی‌ترین و کاربردی‌ترین اجزاء فتوشاپ هستند. همان طور که گفته شد، شما با توجه به نیاز و استفاده‌ای که از فتوشاپ دارید، می‌توانید پانل‌های پیش‌فرض فتوشاپ را از محیط کاری حذف کرده و یا تعدادی را اضافه و جایگزین کنید.

نکته: فتوشاپ به‌طور پیش‌فرض ۶ چیدمان را برای کاربران در نظر گرفته است که می‌توانید به دلخواه یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. این گزینه‌ها در نوار منوها و انتهای سمت راست آن در لیست کشویی قرار گرفته شده است؛ که می‌توان به گزینهٔ ۳D برای دسترسی به پانل‌های مربوط به طراحی سه بعدی اشاره کرد. همچنین از گزینه‌های Motion برای انیمیشن سازی، photography برای ویرایش تصویر، Typography برای ویرایش متن و Essentials برای دسترسی به پانل‌های پیش‌فرض که جنبهٔ عمومی‌تری دارند استفاده کرد.

در تصویر زیر، نمایی از چیدمان اولیه فتوشاپ را مشاهده می‌کنید

 

نحوهٔ فراخوانی پانل‌ها یا حذف آن‌ها

اگر کاربر مبتدی هم باشید، حتماً می دانید که برای دسترسی و فراخوانی پانل‌ها، باید از طریق منوی Window این کار را انجام دهید. پس در ادامه روی حذف و نحوهٔ جابجایی و چیدمان پانل‌ها تمرکز می‌کنیم!

پس از اینکه از منوی Window پانلی را فراخوانی کنید، دو حالت پیش می‌آید؛ یا به صورت شناور ظاهر می‌شود و یا اینکه چون پانل گروهی آن در محیط کاری وجود دارد، پس در کنار همان گروه رؤیت خواهد شد. اگر متوجه منظور ما نشدید، نگران نباشید چون در ادامه برای شما مثال داریم. پس به عکس زیر دقت کنید!

در تصویر زیر ما پانل History را از منوی window فراخوانی کرده‌ایم.

در تصویر بعدی مشاهده می‌کنید که این پانل به صورت شناور در فضای کاری قرار می‌گیرد.

 

اکنون ما قصد دارم پانل Action را نیز فراخوانی کردیم تا به فضای کاری ما اضافه شود. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، چون پانل Action و History در یک گروه یا دسته قرار دارند، پانل اکشن دیگر به صورت شناور ظاهر نمی‌شود؛ بلکه در کنار پانل History قرار می‌گیرد و به تنهایی در محیط نرم افزار شناور نمی‌شود.

 

حال اگر شما خواستید پانل‌هایی را از محیط کاری حذف کنید، کافی است روی نام پانل مورد نظر (در کادر پانل) راست کلیک کرده و گزینهٔ Close را بزنید. با این کار پانل مورد نظر بسته خواهد شد و شما می‌توانید در صورت لزوم، مجدداً آن را از منوی Window فراخوانی نمایید.

در صورتی که بخواهید پانل‌هایی را که در یک گروه قرار دارند را به‌طور کامل ببندید، باید به جای Close ، گزینهٔ Close Tab Group را انتخاب کنید.

 

نحوهٔ چیدمان پانل‌ها:

برای چیدن و جابجا کردن پانل‌ها کار سختی پیش رو ندارید؛ چرا که کافی است پانل مورد نظر را – حتی اگر در میان گروه باشد- با استفاده از موس گرفته و آن را به مکان مورد نظر انتقال داده و به محض اینکه نوار آبی رنگی ظاهر شد، موس را رها می‌کنید تا پانل در جای دلخواه قرار گیرد.

در زیر تصاویری را از نحوهٔ جابجا کردن پانل‌ها و انتقال آن‌ها به نقاط مختلف فتوشاپ مشاهده می‌کنید:

نکتهٔ مهم دیگری که در اینجا لازم است ذکر شود، قابلیت جمع شدن پانل‌هاست که این عمل در صورتی که شما به فضای بیشتری برای انجام کارهای ویرایشی خود نیاز پیدا کردید، بسیار پرکاربرد و استفاده از آن ضروری خواهد بود.

برای این کار کافی است روی علامت «فلش» که در ابتدای کادر پانل‌ها و جعبه ابزار قرار گرفته است کلیک کنید. با این کار تمام پانل‌ها جمع خواهند شد و شما فضای بیشتری را در اختیار می‌گیرید.

اکنون شما می‌توانید برای استفاده از هر کدام از پانل، روی آیکونی که نام آن را در خود دارد کلیک می‌کنید و پس از انجام کار، مجدداً آن را با روش گفته شده می‌بندید.

 

نکته: در صورتی که از روش فوق استفاده کنید، شما باید پس از باز کردن هر پانل مدام آن‌ها را به‌طور دستی ببندید یا به اصطلاح مینیمایز کنید.

اما فتوشاپ برای گزینه‌ای را در اختیار کاربران قرار داده است که با فعال کردن آن، این امکان فراهم می‌شود که پس از باز کردن هر پانل و به محض برداشته شدن موس از روی آن (یعنی پس از پایان کار شما با آن پانل)، به‌طور خودکار بسته می‌شود.

اگر دوست دارید این قابلیت برای شما هم فعال شود، در ابتدای کادر پانل‌ها (پایین‌تر از نوار منوها در بالای فتوشاپ) راست کلیک کنید تا کادری ظاهر شود. اکنون شما برای رسیدن به هدفتان، باید گزینهٔ Auto-Collapse Iconic Panels را در حالت انتخاب قرار دهید.

تغییر رنگ محیط کاری:

شما این امکان را دارید که به راحتی بتوانید رنگ پیش‌فرض محیط کاری را تغییر دهید. برای این کار در فضای خالی از محیط کاری خود راست کلیک نمایید؛ سپس از میان گزینه‌ها (که عموماً از مشکی به خاکستری روشن هستند) یکی را انتخاب کنید. یا اگر رنگ‌های موجود را برای خود مناسب نمی‌دانید، می‌توانید با کلیک روی گزینهٔ Select Custom Color ، و پس از باز شدن پالت رنگ‌ها، رنگ مورد نظر را انتخاب کنید و از آن لذت ببرید!

ذخیره فضای کاری (Workspace)

اگر تمام تنظیمات و چیدمان‌های دلخواه را که در بالا ذکر شده را انجام داده‌اید،حال در ادامه با ما همراه باشید تا نحوهٔ ذخیره کردن فضای کاری را یاد بگیرید.

شما می‌توانید با توجه به توضیحاتی که در بالا ذکر شده، پنل ها و نوارها و دیگر تنظیمات فضای کاری را با توجه به نیازتان چیدمان و تنظیم کنید و چندین Workspace (فضای کاری) را برای اهداف مختلف ذخیره کنید.

به عنوان مثال؛ می‌توانید یک فضای کاری متناسب با ویرایش عکس، یا یک فضای کاری برای انیمیشن سازی و …. را به دلخواه خود ویرایش کنید و آن‌ها را ذخیره کنید. به این صورت شما می‌توانید با توجه به فعالیت مورد نظرتان، خیلی سریع ابزارها و پانل‌های مربوطه را که خودتان چیدمان کرده‌اید، در دسترس داشته باشید

با توجه به توضیحات فوق، در ادامه روش‌های ایجاد Workspace و نحوهٔ استفاده از آن را آموزش می‌دهیم:

ایجاد فضای کاری (Workspace)

پس از انجام تنظیمات فضای کاری و چیدمان‌های مورد نظر، به منوی window رفته و پس از کلیک روی Workspace، گزینهٔ New Workspace را انتخاب نمایید.( به تصویر زیر دقت کنید)

اکنون کادری- مثل تصویر زیر- باز می‌شود که شما می‌توانید در کادر Name نام دلخواهی را برای فضای کاری خود برگزینید.

همچنین اگر در قسمت تنظیمات مربوط به ایجاد کلید میانبر برای فتوشاپ، ( در بخش‌های آینده آن را آموزش می‌دهیم) کلید میانبر برای فضای کاری تعیین کرده باشید، می‌توانید با تیک زدن گزینهٔ Keyboard shortcuts ، از آن برای فراخوانی فضای کاری استفاده کنید.

اکنون با زدن دکمهٔ Save، فضای کاری شما ذخیره می‌شود.

دسترسی‌ها به فضای کاری

برای دسترسی و انتخاب Workspace های مورد نظر، می‌توانید از طریق منوی Window و سپس Workspace اقدام کنید؛ و یا اینکه مستقیماً از منوی باز شونده که در گوشهٔ بالا و سمت راست فتوشاپ قرار دارد استفاده کنید.

از هر روش که اقدام کنید، مشاهده خواهید کرد که Workspace های اصلی فتوشاپ با یک خط افقی از Workspace هایی که خودتان ذخیره کرده‌اید جدا شده‌اند و این کار شما را برای تشخیص سریع، راحت‌تر می‌کند.

حذف Workspace

با توجه به توضیحات قبلی، همان مسیرهایی که برای دسترسی به فضای کاری برای ایجاد Workspace طی کردید، برای حذف کردن آن نیز طی کنید؛ با این تفاوت که شما باید به جای New Workspace، گزینهٔ ِDelete Workspace را انتخاب کنید.

پس از انتخاب Delete Workspace، کادری ظاهر می‌شود که شما می‌توانید با انتخاب نام فضای کاری یا همان Workspace مورد نظر و کلیک روی دکمهٔ Delete، اقدام به حذف Workspace مورد نظر نمایید.

نکته: اگر در فتوشاپ یک فضای کاری را انتخاب و اعمال کرده باشید، نمی‌توانید آن را حذف کنید مگر اینکه ابتدا فضای کاری را با انتخاب یک Workspace  دیگر، غیر فعال کنید. یعنی برای حذف Workspace ، باید آن گزینه فعال نباشد …..

در یک نگاه

بخش دوم: ویرایش و بهینه سازی دسترسی به منوها…. کلیک کنید

استفاده از آموزش ها و مطالب وب سایت «پی سی اید» تنها با ذکر منبع مجاز است

pcaid.ir@gmail.com

info@pcaid.ir

www.pcaid.ir

 

, , , , , , , , , , , , , , , ,

  1. فرزانه گفت:

    ممنون از آموزش خوب و کاربردی تان. امیدوارم همیشه سالم و سلامت باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *